O stadionu

 

Zimní stadion Nikolajka nenese své jméno po žádném ruském bohatýrovi, ale po poustevníku Nikolajovi, který žil v sedmnáctém století ve stráních nad stadionem. Po něm byla pojménována počátkem devatenáctého století zemědělská usedlost.

Zimní stadion Nikolajka byl uveden do provozu 22.října1961 jako otevřený zimní stadion, zastřešen byl v roce 1973. Na stadionu bylo mimo jiné středisko vrcholového sportu pro krasobruslaře (HaČlánek o bruslení na Nikolajcena Mašková,Barna), ale též se na Nikolajce konala soustředění reprezentačních výběrů hokejistů. Při mistrovství světa v ledním hokeji v roce 1978 sloužil stadion pro tréninky týmu SSSR. Na stadionu se i několikrát připravoval Jaromír Jágr na svou účast na mistrovství světa kdy mu sparing partnerem byl domácí tým Buldoci Smíchov. Na stadionu je nyní domacím již skoro dvacet let hokejový klub Slavoj Zbraslav, který vychovává hokejisty od těch nejmenších až po juniory.Nikolajka je nestorem všech zimních stadionů v Praze a bude fungovat i na dále zejména pro sportující děti.

V posledních letech je velkou zásobárnou talentů pro extraligové hokejové kluby které tolik nedbají na výchovu mladých hokejistů. V KHL pravidelně nastupuje sice až v Paříži Radek Míka,v Omsku a národním týmu chytá Furch. Mimo hokej je zimní stadion Nikolajka stále věrný i krasobruslení. Domácím je Krasobruslařský klub Stadion Praha. Ze současných reprezentantů vyšli z Nikolajky např. Krška, pravidelný účastník evropských šampionátů. Nikolajka "nestárne" díky tomu že slouží především sportování mládeže. Pro veřejnost je zde široká možnost bruslení ať již ve všední dny kdy probíhá oblíbené dopolední bruslení pro školy a seniory nebo pravidelné bruslení o víkendech.

Při zajišťování provozu a modernizaci stadionu nám výrazně pomáhá

MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Fotogalerie

Prohlédněte si stadion z blízka v 3D »
Pohled na vstup do stadionu »
Magistrát hlavního města Prahy přispívá na provoz a rekonstrukci zimního stadioinu Nikolajka.